Novinky

Jak správně změřit dveře: Podrobný návod pro perfektní výsledek

Výměna dveří může být skvělým způsobem, jak oživit interiér vašeho domova. Ať už renovujete starší nemovitost nebo stavíte nový dům, správné zaměření dveří je klíčové pro dosažení perfektního výsledku. V tomto článku se podrobně podíváme na to, jak přesně změřit dveře, aby nové dveře dokonale pasovaly do stávajícího otvoru.

Proč je přesné měření tak důležité?

Přesnost při měření dveří je naprosto zásadní. I malá nepřesnost může vést k tomu, že nové dveře nebudou správně pasovat, budou se vzpříčovat nebo nebude možné je vůbec namontovat. To může být nejen frustrující, ale také nákladné, pokud budete muset dveře vyměnit.

Správné zaměření také zajistí, že dveře budou správně fungovat a budou vypadat esteticky příjemně. Mezery mezi dveřmi a zárubní by měly být rovnoměrné a dveře by se měly hladce otevírat a zavírat.

mereni_dveri

Krok za krokem: Jak změřit dveře

1. Změřte výšku otvoru

Prvním krokem je změření výšky stavebního otvoru. Použijte svinovací metr a změřte vzdálenost od spodního okraje otvoru (prahu) až po horní okraj otvoru. Je důležité najít a změřit nejužší místo výšky otvoru. Zapište si naměřenou hodnotu.

Od naměřené výšky otvoru odečtěte 3 cm. Tato hodnota představuje maximální výšku dveří, které můžete do otvoru instalovat. Například pokud jste naměřili výšku otvoru 210 cm, maximální výška dveří bude 207 cm.

2. Změřte šířku otvoru

Dalším krokem je změření šířky stavebního otvoru. Opět použijte svinovací metr a změřte vzdálenost mezi levým a pravým okrajem otvoru. I zde je důležité najít a změřit nejužší místo šířky otvoru. Zapište si naměřenou hodnotu.

Od naměřené šířky otvoru odečtěte 2 cm z každé strany. Tato hodnota představuje maximální šířku dveří, které můžete do otvoru instalovat. Například pokud jste naměřili šířku otvoru 90 cm, maximální šířka dveří bude 86 cm.

Proč odečítáme centimetry?

Možná vás napadne, proč odečítáme 3 cm od výšky a 2 cm od šířky na každé straně. Tyto odečítané hodnoty zajišťují dostatečný prostor pro montáž a správné vyštelování dveří do otvoru. Dveře by neměly být přesně na míru otvoru, ale o něco menší, aby byl prostor pro panty, těsnění a drobné vyrovnání.

Standardní rozměry dveří dle ČSN

Při výběru nových dveří se můžete setkat se standardními rozměry dle české normy ČSN. Nejčastější šířky interiérových dveří jsou:

  • 60 cm
  • 70 cm
  • 80 cm
  • 90 cm

Standardní výška dveří je pak 197 cm. Tyto rozměry se vztahují na samotné dveřní křídlo bez zárubně.

U vchodových dveří je minimální šířka stanovena na 90 cm, aby byl zajištěn pohodlný průchod i pro osoby s omezenou pohyblivostí.

Výběr správných dveří

Po pečlivém zaměření otvoru je čas vybrat správné dveře. Kromě rozměrů je potřeba zvážit i další faktory:

  • Orientace dveří - zda mají být pravé nebo levé a zda se mají otevírat dovnitř nebo ven. Nejčastější volbou jsou pravé dveře s otevíráním dovnitř, kdy jsou panty umístěny po pravé straně.
  • Materiál a design - dveře by měly ladit s celkovým stylem vašeho interiéru. Vybírat můžete mezi dřevěnými, skleněnými, kovovými nebo plastovými dveřmi v různých designech a povrchových úpravách.
  • Bezpečnostní prvky - zvažte, zda potřebujete dveře s vyšší požární odolností, bezpečnostním zámkem nebo třeba kukátkem.

Nové dveře do starých zárubní

Pokud měníte pouze dveřní křídlo a zachováváte původní zárubeň, je třeba dbát na přesné zaměření otvoru v zárubni. Postup je podobný jako při měření stavebního otvoru:

  1. Změřte výšku otvoru v zárubni od prahu po horní okraj zárubně. Odečtěte 1-2 cm.
  2. Změřte šířku otvoru v zárubni ve třech místech - nahoře, uprostřed a dole. Vyberte nejmenší naměřenou hodnotu a odečtěte 1 cm.

Podle těchto rozměrů pak vyberte nové dveřní křídlo. Drobné mezery se dají vyřešit seřízením pantů a těsněním.

Přesné zaměření dveří je základem úspěšné instalace nových dveří. Pečlivým měřením a odečtením správných hodnot zajistíte, že dveře budou perfektně pasovat a správně fungovat po mnoho let.

Pokud si nejste měřením jisti, neváhejte se obrátit na odborníky. Mnozí prodejci dveří nabízejí službu zaměření přímo u vás doma. Stačí jim zaslat fotografie otvoru s přiloženým metrem a poradí vám s výběrem těch správných dveří.

Nezapomeňte, že nové dveře nejsou jen funkčním prvkem, ale mohou být i designovým skvostem, který pozvedne váš interiér na novou úroveň. Tak šťastné měření a ještě šťastnější výběr dveří!

P.S. Nezapomeňte si na nové klíče pořídit i pěknou klíčenku, ať se vám dobře hledají a neztrácejí.

Jak otevřít zabouchnuté dveře? Zaručené tipy a rady!

S hrůzou jste zjistili, že jste si zabouchli dveře? I když se to může zdát jako bezvýchodná situace, existuje několik způsobů, jak se do domu či bytu dostat. Přečtěte si, jak na to.

otevření zabouchnutých dveří kreditní kartou

Proč umět odemknout zabouchnuté dveře bez klíče?


Umět odemknout dveře bez klíče se hodí v mnoha situacích. Kromě běžného zapomenutí klíčů z jejich druhé strany se občas stane, že se klíč zlomí přímo v zámku. Pak je velmi obtížné ho dostat ven. Umět odemknout bez pomoci klíče může ušetřit spoustu nervů, času a peněz za zámečníka.

Proč lidé nejčastěji zapomínají klíče?

Víte vlastně, kdy dochází k nejčastějšímu zapomínání klíčů? Pár jsme jich pro vás zjistili.

1.     Spěch - Kvůli uspěchanému rannímu odchodu do práce či školy na klíče jednoduše zapomeneme.
2.     Roztržitost - Když myslíme na mnoho věcí najednou, snadno se stane, že klíče přehlédneme.
3.     Únava - Ve stavu vyčerpání nebo ospalosti častěji na důležité věci zapomínáme.
4.     Změna rutiny - Když jdeme někam jinam, než je pro nás obvyklé, pravděpodobněji klíče zapomeneme.

Konkrétní rady pro otevření zámku

Existuje několik triků, jak odemknout dveře bez použití klíče. Tady jsou ty nejpoužívanější a časem ověřené způsoby.

Kreditní karta

Tenkou kreditní, anebo jakoukoliv jinou pevnou kartu, lze vsunout mezi dveře a zárubně. Karta se dá použít k pohybování se západkou většiny běžných zámků. Stačí ji zatlačit směrem ke dveřím a západka by se měla uvolnit.

Otevření drátem


Rovný tenký drát lze zaháknout za západku zámku a vytáhnout ji ven, čímž odemknete dveře. Drát zatlačte do mezery mezi dveřmi a zárubní a manipulujte s ním, dokud nezachytíte západku.

Odšroubování kliky

U některých starších typů dveří lze pomocí šroubováku jednoduše odšroubovat kliku i vložku zámku. Klika se tak dá sejmout a získáte přístup k zámku a jeho odemknutí.

Vytáhnutí západky

Speciální tenké nástroje, např. vytahovače západek, dokážou zachytit západku zámku a vytáhnout ji, čímž dveře odemknou.

Odvrtání zámku

V krajní nouzi lze zámek odvrtat a zničit jeho mechanismus. K tomu je ideální využít vrtáky o menších průměrech, kterými se dostanete k jednotlivým částem zámku. Pozor, odvrtáním zámku ho znehodnotíte a bude potřeba koupit a namontovat nový

Jak předcházet zabouchnutí dveří?

Prevencí podobných nepříjemných situací je několik jednoduchých zásad:

1.     Používejte klíčenky nebo karabiny na klíče – ani nevíte, jak často zabrání jejich zapomenutí či ztrátě
2.     Mějte náhradní klíč schovaný mimo dům pro případ nouze (například u sousedů)
3.     Svěřte náhradní klíč někomu blízkému z rodiny nebo známým
4.     Noste klíče na lanyardu kolem krku nebo poutku – vždy je tak budete mít po ruce
5.     Neodkládejte klíče na různá místa, vždy je vraťte do kapsy nebo kabelky

Jak ušetřit za zámečníka? Kontaktujte pojišťovnu!

Mnozí lidé se při zabouchnutí dveří spoléhají na rychlou pomoc zámečníka. Avšak tato služba může být poměrně nákladná, cena za odemčení dveří se často pohybuje v rozmezí 1 500 až 2 500 korun. Existuje však levnější a pohodlnější možnost, jak situaci vyřešit – využití asistenční služby vaší pojišťovny. Tuto možnost ovšem zná jen málokdo a využívá ji naprosté minimum lidí. Asistenční služba přitom může zajistit příjezd zámečníka a jeho práci zcela zdarma, aniž byste platili jakékoliv poplatky. Proto předtím, než vytočíte číslo zámečníka, ověřte si u své pojišťovny, zda máte nárok na využití asistenční služby. Ušetříte tak nemalé finanční prostředky. Docela dobrý tip, ne?

Ztráta či zapomenutí klíčů je nepříjemná událost, se kterou se ale občas potýká každý z nás a je především důležité zachovat chladnou hlavu. Naštěstí i bez klíčů lze dveře v mnoha případech otevřít improvizovanými způsoby. Nejlepší samozřejmě je vždy klíče u sebe mít. Doporučujeme používat praktické přívěšky a klíčenky. I přes veškerá opatření se ale občas zabouchnutí stane, proto je dobré znát možnosti, jak dveře otevřít bez klíče. Hlavně nepanikařte a zbytečně dveře či zámek nepoškozujte. V krajním případě je lepší zavolat odborníka.